piątek, 5 sierpnia 2011

DUBIECKO .


Dubiecko – obecnie wieś, do 1934 miasto, położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Dubiecko, nad rzeką San, na Pogórzu Dynowskim; siedziba gminy Dubiecko.
W okresie I Rzeczypospolitej miasto administracyjnie należące do ziemi sanockiej w województwie ruskim. Miejscowość prawa miejskie otrzymała 24 sierpnia 1407 przywilejem króla Władysława II Jagiełły dzięki staraniom Piotra Kmity, wojewody sandomierskiego, który przeniósł i lokował miasto z pobliskiej Ruskiej Wsi. Piotr Kmita w roku 1407 ufundował i uposażył w Dubiecku pierwsza parafię i kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Marcina. Kościół ten oraz następne uposażył jego syn Mikołaj Kmita, a po nim, w roku 1447, Dobiesław Kmita, wojewoda lubelski, wnuk Piotra. Pod koniec XV wieku w Dubiecku funkcjonowały poza kościołem parafialnym kościół, szpital oraz kolegium kapłańskie mansjonarzy.

Jako rodowity dubiecczanin muszę skorygowac to co autor opisu na odwrocie widokówki napisał i nie napisał:

Otóż, od prawej:
1. Popiersie Ignacego Krasickiego. PRAWDA.
*Ignacy Krasicki herbu Rogala, ur. 3 lutego 1735 w Dubiecku, zm. 14 marca 1801 w Berlinie – biskup warmiński od 1767, arcybiskup gnieźnieński od 1795, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Koronnego w Lublinie w 1765, poeta, prozaik i publicysta.
2. Cerkiew greko - katolicka p.w. Wniebowzięcia MB - obecnie Kresowy Dom Stuki. PRAWDA.
*Cerkiew została zbudowana w 1927, na miejscu wcześniejszej, drewnianej cerkwi z 1774, odnowionej w 1879. Po wojnie była wykorzystywana jako magazyn. W latach 90. XX wieku została odzyskana przez Cerkiew Greckokatolicką, i użyczona na lokalną galerię sztuki.
3.Willa. Przedstawiono zdjęcie tej willi nie wzmiankując o niej.
4. Kościół parafialny w Dubiecku. PRAWDA.
*Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Dubiecku - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Dubiecko. Erygowana w 1408.
Kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP z 1934-1952 r. posiada XV-wieczną gotycką kropielnicą.
5. Figurka a za nią budynek liceum, pominięty w opisie na odwrocie "widokówki" pożal się Boże.
*Liceum Ogólnokształcące założono w 1948 r. m.in. z inicjatywy, póżniejszego dyrektora Adolfa Wójcika.
6. Obelisk ku pamięci Józefa Piłsudskiego. PRAWDA.
* Napis na obelisku:
Społeczeństwo Dubiecka Marszałkowi
Józefowi Piłsudskiemu
W XX rocznicę
wymarszu drużyny
strzeleckiej
Ziemi Dubieckiej
DUBIECKO - 1924 r.
7. I największe zdjęcie:
Zespół zamkowo - parkowy z XVI w.
*Pałac zbudowany w połowie XVI wieku przez Stanisława Stadnickiego był wielokrotnie przebudowywany. Obecny kształt zawdzięcza prywatnemu inwestorowi, który gruntownie wyremontował zniszczoną posiadłość Krasickich. Dziś mieści się tam luksusowy hotel z restauracją i centrum konferencyjnym.
I TO BY BYŁO NA TYLE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz