Tarnobrzeg,Dubiecko,Łańcut,Baranów Sand.,Przemyśl,Krasiczyn,Kalwaria Pacławska,Leżajsk,Brzozów,Tyczyn,Krosno,Przeworsk,Jarosław,Głogów Młp.,Mielec,Nisko,Strzyżów,Dukla,Rzeszów,Bieszczady,Rymanów Zdrój,Sanok,Jasło,Iwonicz Zdrój,Surochów,Wysocko,Opaka,Leżachów,Lesko,Jabłonki, Bachórzec,Dynów,Babice,Słonne,Gorzyce,Odrzykoń,Dębowiec,Korczyna,Zagórz,Bolestraszyce,Sieniawa,Krzywcza,Bieszczady,Charzewice,Hoszów,Hoczew,Hoszowczyk,Ulanów,Ulucz,Sieniawa,Michniowiec,Nowa Dęba,Rzepedż,Ryszkowa Wola,Brzozów
piątek, 5 sierpnia 2011
DUBIECKO .
Dubiecko – obecnie wieś, do 1934 miasto, położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Dubiecko, nad rzeką San, na Pogórzu Dynowskim; siedziba gminy Dubiecko.
W okresie I Rzeczypospolitej miasto administracyjnie należące do ziemi sanockiej w województwie ruskim. Miejscowość prawa miejskie otrzymała 24 sierpnia 1407 przywilejem króla Władysława II Jagiełły dzięki staraniom Piotra Kmity, wojewody sandomierskiego, który przeniósł i lokował miasto z pobliskiej Ruskiej Wsi. Piotr Kmita w roku 1407 ufundował i uposażył w Dubiecku pierwsza parafię i kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Marcina. Kościół ten oraz następne uposażył jego syn Mikołaj Kmita, a po nim, w roku 1447, Dobiesław Kmita, wojewoda lubelski, wnuk Piotra. Pod koniec XV wieku w Dubiecku funkcjonowały poza kościołem parafialnym kościół, szpital oraz kolegium kapłańskie mansjonarzy.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz