Tarnobrzeg,Dubiecko,Łańcut,Baranów Sand.,Przemyśl,Krasiczyn,Kalwaria Pacławska,Leżajsk,Brzozów,Tyczyn,Krosno,Przeworsk,Jarosław,Głogów Młp.,Mielec,Nisko,Strzyżów,Dukla,Rzeszów,Bieszczady,Rymanów Zdrój,Sanok,Jasło,Iwonicz Zdrój,Surochów,Wysocko,Opaka,Leżachów,Lesko,Jabłonki, Bachórzec,Dynów,Babice,Słonne,Gorzyce,Odrzykoń,Dębowiec,Korczyna,Zagórz,Bolestraszyce,Sieniawa,Krzywcza,Bieszczady,Charzewice,Hoszów,Hoczew,Hoszowczyk,Ulanów,Ulucz,Sieniawa,Michniowiec,Nowa Dęba,Rzepedż,Ryszkowa Wola,Brzozów
czwartek, 7 kwietnia 2011
LEŻAJSK .
Organy nawy głównej w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Pochodzenie organów datuje się na drugą połowę XVII wieku, a sfinansowanie ich powstania zawdzięcza się rodzinie Potockich. Pierwszym ich twórcą był Stanisław Studziński z Przeworska.
Leżajskie organy tworzą trzy samodzielne instrumenty, z których największy znajduje się w nawie głównej Bazyliki, a pozostałe dwa w nawach bocznych. Zespół piszczałek w nawie głównej osiąga 15 metrów wysokości i 7,5 metra szerokości, a połączony z instrumentami w nawach bocznych tworzy jeden zespół organowy. Unikatową na skalę światową jest możliwość zagrania na instrumencie jednocześnie przez 3 organistów. Organy posiadają trakturę mechaniczną liczącą łącznie 75 głosów, pełny głos 32’ ma najdłuższa piszczałka o długości przekraczającej 10 metrów. Dodatkowymi elementami organów są m.in.: horribile, tympan, kukułka. W połączeniu z akustyką świątyni dźwięki wydobywane z organów pozwalają na wyjątkowe efekty muzyczne.
Co roku w lipcu i sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz