czwartek, 7 kwietnia 2011

LEŻAJSK .


Organy nawy głównej w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Pochodzenie organów datuje się na drugą połowę XVII wieku, a sfinansowanie ich powstania zawdzięcza się rodzinie Potockich. Pierwszym ich twórcą był Stanisław Studziński z Przeworska.
Leżajskie organy tworzą trzy samodzielne instrumenty, z których największy znajduje się w nawie głównej Bazyliki, a pozostałe dwa w nawach bocznych. Zespół piszczałek w nawie głównej osiąga 15 metrów wysokości i 7,5 metra szerokości, a połączony z instrumentami w nawach bocznych tworzy jeden zespół organowy. Unikatową na skalę światową jest możliwość zagrania na instrumencie jednocześnie przez 3 organistów. Organy posiadają trakturę mechaniczną liczącą łącznie 75 głosów, pełny głos 32’ ma najdłuższa piszczałka o długości przekraczającej 10 metrów. Dodatkowymi elementami organów są m.in.: horribile, tympan, kukułka. W połączeniu z akustyką świątyni dźwięki wydobywane z organów pozwalają na wyjątkowe efekty muzyczne.
Co roku w lipcu i sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz